הוצאה לפועל ופשיטת רגל

כיצד גובים צ’ק שחזר? איך מסייעים לחייבים לראות את האור בקצה המנהרה? ולמה פשיטת רגל היא לא מילה גסה?

הוצל”פ- גביית חובות לחברות ופרטיים 
צ’קים חוזרים
הודעה על צ’ק שחזר היא לא דבר נעים. אף אחד מאתנו לא מוכן מראש למצבים הבלתי צפויים הללו, במיוחד כשמדובר בפגיעה בהכנסה שיש לה השלכות על המאזן החודשי שלנו.

כיצד גובים צ’ק שחזר?
המחאה (צ’ק) ללא כיסוי מקימה עילה שיטרית כנגד מי שהתקשרנו עמו בעסקה – בין אם למתן שירות ובין אם לאספקת טובין- והתמורה בגינם לא שולמה, או במילים פשוטות, כששילמנו על משהו ולא קיבלנו כל תמורה.
עילות שטריות שונות מעילות משפטיות “רגילות”.
מבחינה משפטית, דרך הפעולה הרצויה והיעילה ביותר היא פתיחת תיק הוצאה לפועל כנגד החייב בלשכת ההוצאה לפועל – בכל לשכה בישראל.
לשכת ההוצאה לפועל, כחלק מרשות האכיפה והגביה, היא הזרוע המבצעת של גביית חובות ואכיפת יישומם של פסקי דין של בתי משפט ישראלים וזרים ועל כן יש להכיר ולשלוט בדרכי העבודה הייחודיות להוצאה לפועל.

דרך אחרת לגביית המחאות שחזרו, היא לצרף אותן לכתב תביעה אזרחי רגיל בבית המשפט, כחלק ממכלול נסיבות ועילות משפטיות שקמות במקרים שונים.

משרדינו מתמחה בגביית חובות פסוקים – הן בעילות שטריות (צ’קים/ שטרי חוב) והן בעילות אזרחיות
(פסקי דין כספיים). אנו בוחנים כל מקרה לגופו ומייעצים ללקוחותינו מה תהיה הדרך הנכונה ביותר לגבות את החוב עבורם.

תובענה על סכום קצוב
החל משנת 2009 ניתן לבצע ישירות בלשכות ההוצאה לפועל תביעות כספיות על סכום קצוב ללא הליך קודם בבית המשפט ובהתקיים שלושה תנאים הקבועים בחוק ההוצאה לפועל:

א. הסכום הוא קצוב – כלומר סכום מוסכם או שניתן לחשבו באופן אריתמטי פשוט.
ב. תביעה מכח חוזה –  כאשר קיים חוזה בין הצדדים.
ג. קיימת ראייה בכתב – על קיומו של החוב.

היתרון בתובענה שכזו נובע מקיצור הזמן וקיצור ההליכים בבואנו לגבות כספים להם זכאים לקוחותינו מכוח הסכם בכתב.
בטרם פתיחת תיק הוצל”פ באופן הזה, על הזוכה – קרי מי שחייבים לו כספים – לשלוח מכתב התראה בהתאם לנוסח שקבוע בתקנות ההוצאה לפועל.
אם חלף המועד במכתב ההתראה, הרי שהזוכה רשאי לפתוח תיק ישירות בלשכת הוצאה לפועל ולגבות את הכספים החייבים לו בהתאם להוראות חוק ההוצאה לפועל.

הוצאה לפועל של פסקי דין – משרדינו מתמחה ביישומם ובהוצאתם לפועל של פסקי דין מכל הסוגים, לרבות מקרים בהם ביהמ”ש ממנה כונס נכסים לביצוע החלטות שיפוטיות.

כיצד אנו פועלים?

אנו סבורים שגביית חובות היא מומחיות. פעמים רבות, פעולה מהירה ויעילה מביאה לגביית חובות אפקטיבית. ככל שפועלים מהר יותר כך הסיכוי לגביית החוב גדל.
יחד עם זאת, לעיתים המתנה ל”שעת כושר” תביא לגביית החוב מהחייב כשלדוגמא נקרית לידיו ירושה, או כשהוא חדל לשלם את צווי התשלומים שנפסקו לו במסגרת תיק איחוד.

מניסיוננו, אנשים המוגדרים ‘חייבים’ בהוצאה לפועל – מעצם התמוטטות כלכלית שאירעה להם – הופכים במקרים רבים ל”חייבים סדרתיים”, כך שמלבד החוב הכספי אותו הם חייבים לאחד, הרי שישנה סבירות לא מבוטלת שיש להם חובות לגורמים נוספים.

מכאן דרכו של חייב להכרזתו כ’חייב מוגבל באמצעים’, כ’חייב שמאחד את תיקיו’ או לפניה להליך פשיטת רגל –  היא קצרה למדי ואז סיכויי הגבייה הם נמוכים ביותר למי שאין בידיו בטוחה, או שאיננו נושה מובטח.
משרדינו מציע דרך יעילה לגביית חובות כאשר כל מקרה נבחן לגופו ומותאמים לו פעולות הגביה הרלוונטיות.

 

 

הוצל”פ- הגנה וייצוג חייבים בהליכי הוצאה לפועל 

 

 • הגשת התנגדויות-משרדינו מטפל ומייצג נאמנה חייבים בתיקי הוצל”פ ומגיש בעבורם התנגדויות לביצוע שטר/שיק או התנגדויות לביצוע תובענה על סכום קצוב.מה זו התנגדות ? התנגדות בתיקי הוצאה לפועל , למעט בתיקים שנפתחו מתוקף פסק דין, הוא בפועל כתב ההגנה של מי שכנגדו נפתח תיק הוצל”פ.אנו סבורים שתגובה מהירה בהליכי הוצל”פ מטיבה עם קהל לקוחותינו שנפתחו כנגדם תיקי הוצל”פ ושאיפתנו היא תמיד מתן “שקט תעשייתי” ללקוחותינו בטיפול ובהתמודדות על הליכי הוצל”פ. .

  • ייצוג בהליכי הוצל”פ באמצעות איחוד תיקים ו/או חמב”צ- לעיתים, נקלעים חייבים לחובות רבים לנושים שונים ואין ביכולתם לפרוע את חובותיהם והם מוצאים את עצמם במצב בו כל נושה נוגס בנכסיהם או בזכויותיהם כמו עיקולי משכורת, עיקולי מטלטלין, הגבלות על רישיון הנהיגה, הגבלות כרטיסי אשראי, עיכוב יציאה מהארץ וכיו”ב.

  כדי להימנע ממצב בו כל נושה יכול לרדת לחייו של החייב בהוצל”פ, איפשר המחוקק בחוק ההוצאה לפועל להגן על החייבים באמצעות הכרזה על החייב כחייב מוגבל באמצעים (חמב”צ) או באמצעות איחוד תיקי ההוצאה לפועל. כך , החייב ישלם סכום אחד מדי חודש בהתאם ליכולתו (לאחר ביצוע חקירת יכולת ובהתאם לתצהירים שהגיש) וסכום זה יחולק בין כל נושיו.

  מניסיוננו הרב, אנו בוחנים כל מקרה לגופו ומייעצים ללקוחותינו אשר נקלעו לחובות בהוצאה לפועל האם לגיש בקשה לאיחוד תיקים, לחמב”צ או שמא עדיף להם בכלל לפנות להיכי פשיטת רגל (הרחבה על הליכי פשט”ר בחלונית פשיטת רגל).

  בחינה מושכלת ומוקדמת של אופן ההגנה הראוי על כל חייב באופן ספציפי הינו קריטי לעתידו של החייב בהתאם לגילו, מצבו המשפחתי, מאסת נכסיו ושיקולים שונים נוספים אותם אנו בוחנים במהלך העבודה עם לקוחותינו .

  • הסדרי פשרה-פעמים רבות נמליץ ללקוחותינו להגיע להסדרי פשרה פרטניים, טרם הכרזתם כחמב”צ וטרם איחוד תיקי ההוצל”פ הפתוחים נגדם, ככל שהדבר מתאפשר מבחינה חוקית וזאת כדי למנוע מצב בו חובו של חייב בתיקי ההוצאה לפועל יימשכו לנצח ללא אופק הנראה לעין מן הטעם הפשוט שהריביות הנגבות בתיקי הוצל”פ הינן גבוהות ביותר.

  • הגשת בקשות פרטניות – משרדינו מטפל בהגשת בקשות פרטניות בתיקי הוצאה לפועל ובכללם בקשות לביטול עיכוב יציאה מן הארץ . החייב המבקש לצאת לחו”ל בעודו חייב בתיק הוצל”פ צריך להעמיד שני ערבים שיערבו לחובו כל זמן שהותו בחו”ל והכל בהתאם לתנאים שמסדיר חוק ההוצאה ופועל ותקנותיו.

 

 

הליכי פשיטת רגל
מהו הליך פשיטת רגל? חייבים רבים שנקלעו לחובות כבדים, כפי שמבהירה פקודת פשיטת הרגל לא מודעים לעובדה שיש באפשרותם לפנות להליכי פשיטת רגל (פשט”ר). חלקם סבורים שהליכי פשט”ר שמורים רק לחברות וזוהי טעות שגורה שכן, חברות עוברות הליכי פירוק ולא הליכי פשיטת רגל.

חלקם נרתעים מלפנות להליכי פשט”ר בשל הדעות הקדומות וההגבלות החריפות שיש לפושט רגל.

אך מה בכל זאת היתרון של הליכי פשט”ר על פני ההגנות שמעמיד חוק ההוצאה לפועל?

אם להצביע על היתרון הבולט והמשמעותי ביותר בהליכי פשט”ר הרי שללא ספק זהו “צו הפטר” אשר כשמו כן הוא – יש ביכולתו לפטור חייב מכל חובותיו ולאפשר לו להתחיל דף חדש ונקי בחייו.

בספטמבר 2013 נכנסה לתוקפה רפורמה מקיפה בהליכי פשיטת רגל אשר למעשה עושה סדר וקוצבת בזמן את התמשכות הליכי פשיטת הרגל.

אם בעבר הליכי פשט”ר נמשכו שנים על גבי שנים, הרי שכיום בעקבות ובזכות הרפורמה, החייבים רואים את ה”אור בקצה המנהרה” בהתאם לתכנית פירעון שנקבעת להם בתיק הפשט”ר.

על חייב שפנה להליכי פשט”ר להביא בחשבון שחובה עליו לפתוח את כל הקלפים ולשתף פעולה בתום לב ובאופן אקטיבי לצורך הצלחת הליכי הפשט”ר שלו מתוך הרצון לזכות בצו ההפטר המיוחל.

משרדינו מתמחה בליווי חייבים בהליכי פשט”ר החל מהגשת הבקשה, דרך מתן צו כינוס עובר להליכי הפשט”ר והדיווח השוטף וכלה במתן צו ההפטר. כדאיותה של פנייה להליכי פשט”ר נלמדת בכל מקרה לגופו ומשרדינו ממליץ ללקוחותיו לבחור בדרך הנכונה, החכמה והיעילה ביותר לקידום הטיפול בחיסול חובותיו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *