כולם מדברים על התחדשות עירונית, אף אחד לא מדבר על צדק

איך יכול בעל דירה להגן על הקניין שלו (לרוב היחיד שיש לו) ולהפיק את המירב תמורה עבור הסכמתו להתחדשות עירונית- תמ”א 38 / פינוי בינוי?

האם יכול להיות ששוב המדינה מפקירה את חסרי-האמצעים למלתעות של כרישי הנדל”ן?

מה שונה העובדה שהמדינה שיכנה בקום המדינה- בכוח- אוכלוסיות מעוטות אמצעים, בשכונות מצוקה ועיירות פיתוח  -ממה שקורה היום בתחום של התחדשות עירונית?

הנתון הזה ידוע ומוכר- בהקמתה של המדינה , בחר הממסד לשכן – בחטף ומתוך הבטחות כזב- עולים חדשים מארצות ערב והמזרח בעיירות פיתוח בנגב ובשכונות מצוקה בפאתי תל אביב.

אותם עולים, שלרובם משפחות ברוכות ילדים, הוכנסו לדירות שיכון קטנות וגידלו את ילדיהם לתפארת.

עד היום למעשה אותן אוכלוסיות הושארו במידה מסוימת “מחוץ למשחק” החברתי-כלכלי של מדינת ישראל. היעדר נגישות למרכז הארץ, חוסר בתעסוקה והזנחת פיתוח משאבים מצד המדינה הקפיאו את פיתוחם האישי והכלכלי.

אם לאחיהם שגרו במושבים ובקיבוצים ברחבי הארץ ובעיקר בצפון ניתנו משקים ונחלות שהופרטו אח”כ למרכזים מסחריים המניבים מאות אלפי שקלים בשנה, או לחלקות עליהם נבנו צימרים ובתי הארחה, הרי שאותם “משוכנים” נותרו עם דירת השיכון הדלות שלהם, חלקם הגדול תחת חסדו המפוקפק והעייף של מנגנון הדיור הציבורי הכושל בישראל.

 

היום, כשלמשק הישראלי ולאוכלוסיית המדינה ההולכת וגוברת חסרים בממוצע כ- 100,00 יחידות דיור בשנה , הפכה ההתחדשות העירונית להיות בשורה מבטיחה ומשמעותית לשדרוג מרכזי הערים מחד ושדרוגו של הקניין של אנשים פרטיים שייתכן וזו ההזדמנות היחידה שלהם לצאת מהדלות הקיומית בה הם חיים.

אבל ההבדל בין המציאות לחלום הוא גדול. גדול למדי. לרוב, בעלי הדירות במתחמים המתאימים להתחדשות עירונית כלל לא מודעים לזכויות שלהם. הם לא מודעים ליכולת שלהם להתמקח ולקבל תמורה טובה יותר עבור מיזם של פינוי בינוי שעתיד להירקם מסביבם. לעיתים מדובר גם בעולים חדשים אשר  לא יודעם את השפה וכרישי נדל”ן שונים מחתימים אותם על מסמכים שונים אשר מונעים מהם לאחר מכן להשתחרר מהם.

אני מוצא כי כעת, בשנת 2016, קורה ששוב ישנה סכנה לפגיעה בצדק החלוקתי של הנדל”ן (היקר כ”כ) בישראל. כדי שהזכויות הקנייניות של בעלי הדירות לא יירמסו ע”י המדינה, העירייה או יזמי הנדל”ן אין דרך אחרת אלא שאותם דיירים יתארגנו , יתגבשו ויהיו מיוצגים משפטית מהשלב הראשון עד לסיום התהליך הארוך והמייגע. ולמה לא בעצם? דיירים של דירות ישנות במתחמי התחדשות  עירונית לא משלמים ולו שקל אחד לכל הגורמים הפועלים סביבם להוצאת הפרויקט אל הפועל. גם שכה”ט שלהם משולם ע”י היזם .

רגע לפני שאתם מתקדמים במו”מ עם יזם- תתארגנו ותדאגו לעו”ד בעל ניסיון ויושרה לייצג אתכם בהתחדשות עירונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *